Czy zawsze można zmienić Warunki Zabudowy

Kupiłeś działkę z wydanymi Warunkami Zabudowy? I super, ale po przemyśleniu okazało się, że Warunki Zabudowy jednak nie do końca pasują do wizji twojego wymarzonego domu, który chcesz na działce wybudować?

Albo zastanawiasz się, czy kupić działkę z wydanymi Warunkami Zabudowy, które jednak nie do końca ci pasują?

I od razu pojawia ci się w głowie pytanie:

Czy wydane Warunki Zabudowy można zmienić?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Bo formalnie tak, zawsze możemy wniosek złożyć, ale nie zawsze taka zmiana będzie możliwa.
A więc skąd mam wiedzieć, czy można WZ zmienić czy nie?

Decyzja wydania na wnioskodawcę

Po pierwsze aby zmienić decyzję o Warunkach Zabudowy musi być ona wydana na ciebie. Jeśli tak nie jest, to mamy dwie możliwości.

Albo najpierw występujemy o przepisanie decyzji o Warunkach Zabudowy na nas, a później o zmianę tej decyzji. Przeniesienie decyzji i tak będzie konieczne aby cokolwiek dalej na działce działać. Choćby aby uzyskać Pozwolenie na Budowę lub zgłosić roboty budowlane.

Albo występujemy o całkiem nową decyzję.

W tej opcji najpierw trzeba się upewnić, czy na pewno będzie możliwość uzyskania nowych Warunków Zabudowy. Zdarza się, że od wydania poprzedniej decyzji zmieniły się przepisy albo warunki i nowej decyzji nie dostaniemy. Zdarza się to rzadko, no ale się zdarza.
Przykład? Ustanowienie w międzyczasie obszaru Natura 2000 lub parku krajobrazowego albo też fakt, że w okolicy stanęła elektrownia wiatrowa, czyli potoczniej mówiąc wiatrak.

Stara decyzja o Warunkach Zabudowy nie wygasa tak łatwo. O tym, kiedy tak się stanie, piszę w osobnym artykule.

Decyzja musi być ostateczna i ważna

Po drugie decyzja musi być ostateczna (czyli uprawomocniona) i ważna, czyli nie wygasła.

Gdy decyzja o Warunkach Zabudowy nie jest jeszcze uprawomocniona, a chcemy coś w niej zmienić, to możemy złożyć do urzędu pisemną prośbę o zmianę. Jest to możliwe na etapie, gdy dostaniesz zawiadomienie, że urząd zgromadził dokumenty i można się z nimi zapoznać i wypowiedzieć, czyli wnieść swoje uwagi. Na tym etapie powinien być już gotowy projekt decyzji o WZ, z którym też możesz się zapoznać.

Ja tak zrobiłam, gdy urząd gminy w projekcie decyzji wpisał mi dach, jakiego nie chciałam. Moja prośba została uwzględniona, bo taka zmiana na danym obszarze była możliwa. Ale o tym za chwilę.

Zgoda stron postępowania na zmianę WZ

Po trzecie strony postępowania muszą wyrazić zgodę na naszą zmianę. Albo nie wyrazić sprzeciwu. W praktyce najlepiej udać się do stron postępowania – czyli najczęściej naszych sąsiadów – i poprosić o podpisanie zgody na zmianę decyzji. Przyspiesza to znacznie postępowanie formalne i decyzję o zmianie decyzji dostaniemy szybciej. Czasem nawet o miesiąc, jeśli któryś z sąsiadów nie odbierze listu z poczty na przykład.

Decyzja o zmianie decyzji… świetnie to brzmi, prawda? ;)

Czy taka inwestycja byłaby możliwa?

Po czwarte i równie ważne zmiana nie może wykraczać poza możliwości ustalenia Warunków Zabudowy. Bo jeśli nie byłoby możliwości uzyskania nowych WZ na daną inwestycję, to ich zmiana też nie będzie możliwa.

Na przykład jeśli w WZ mamy dach dwuspadowy o kącie nachylenia 35-45 stopni, a chcemy zmienić na dach płaski i żaden dom w okolicy nie ma dachu płaskiego, to w zmianie WZ też dachu płaskiego nie dostaniemy. Tak samo by było przy ustalaniu nowych Warunków Zabudowy.

A co jeśli chcę inny budynek?

I po piąte jeśli całkowicie zmieniamy przedmiot inwestycji, to także urząd nam odmówi wydania zmiany decyzji o WZ. Na przykład decyzja została wydana na budynek mieszkalny jednorodzinny, a chcemy zmienić na budynek usługowy. Wtedy lepiej od razu złożyć od nowa po prostu wniosek o wydanie WZ.

Analiza możliwości zabudowy

Jeśli planujemy większą zmianę, najlepiej będzie przeprowadzić analizę możliwości zabudowy dla działki. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem dowiemy się, czy taka zmiana będzie w ogóle możliwa. A jeśli nie, to jaką zmianę można zrobić, aby urząd nam ją zatwierdził.

Uśmiechnij się! :)

Alicja z Krainy Działek

Napisz komentarz