Czy na stronie gminy znajdę Warunki Zabudowy?

Znalazłam działkę, którą chciałabym kupić. Działka wystawiona na sprzedaż przez biuro nieruchomości jako budowlana z warunkami zabudowy, z informacją zostanie uzbrojona w przyłącze wodociągowe i energetyczne. Oraz dla działki wykonany jest projekt budowlany. Dodam, iż jest to mała miejscowość i nie znalazłam na stronie gminy WZ. Na co zwrócić uwagę? O co popytać przed kupnem?

No więc pytanie pierwsze: czy na stronie gminy znajdziesz Warunki Zabudowy?
Szybka odpowiedź: nie, Warunków Zabudowy nie znajdziesz na stronie gminy.

MPZP a WZ

Wciąż trochę się wam myli MPZP i warunki zabudowy. Ten pierwszy na stronie gminy znajdziecie, ale Warunków Zabudowy nie, dlatego, że Warunki Zabudowy są wydawane tylko i wyłącznie dla naszej jednej działki tylko i wyłącznie dla nas, czyli wnioskodawcy. Więc gmina nawet nie powinna ich zamieszczać na swojej stronie ani na oficjalnych mapach.

Warunki Zabudowy są udostępnione do wglądu tylko i wyłącznie na etapie wykonywania tak zwanego projektu Warunków Zabudowy, gdzie każda ze stron postępowania – także ty – może się co do nich wypowiedzieć.
Czasem warto skorzystać z tej opcji – jeśli na przykład zdarzy się tak, że stwierdzicie, już po złożeniu wniosku o wydanie Warunków Zabudowy, że coś chcecie zmienić albo dopisać, to w tym momencie jest właśnie na to czas. Mnie się tak zdarzyło. Jeśli urząd będzie mógł, to uwzględni nasze uwagi.

Gdy dostajemy ostateczną decyzję o Warunkach Zabudowy, to są one już dostępne tylko dla nas i dla urzędu. Chyba, że strona postępowania wystąpi o późniejszy wgląd do WZ w ramach ustawy o dostępie do informacji publicznej, ale to już temat na inny artykuł.
Oczywiście może zdarzyć się tak, ze Warunki Zabudowy będą podobne lub nawet takie same dla sąsiednich działek i często się tak zdarza, ale dla każdej działki jest to całkiem osobna decyzja.

śnieg i zachód słońca

Przyłącze wodociągowe i energetyczne

Jeśli chodzi o przyłącze wodociągowe i energetyczne to warto zapytać, kiedy będzie ono wykonane i na czyj koszt (a także zawrzeć tą informację w umowie kupna sprzedaży).

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na to pytanie. Daj proszę znać tu w komentarzu czy taka formuła szybkie pytanie szybka odpowiedź się tobie podoba.
A jeśli masz jeszcze jakieś pytania, związane z tematem, to też śmiało pytaj w komentarzu.

Uśmiechnij się! :)

Napisz komentarz