ile kosztuje wydanie warunków zabudowy

Ile kosztuje wydanie Warunków Zabudowy i jak uniknąć opłaty?

Dziś mam dla was kolejne szybkie pytanie szybką odpowiedź.

’Ile kosztuje wydanie warunków zabudowy?’

Dawno dawno temu był taki czas, że za wydanie warunków zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego, czyli naszego w większości przypadków, nie płaciło się w ogóle – opłata nie była pobierana.

Niestety w lipcu 2020 ta piękna bajka się skończyła i wprowadzono opłaty za wydanie Warunków Zabudowy nawet dla budownictwa mieszkaniowego. Opłata wynosi obecnie 598 zł, czyli całkiem sporo.
Opłata nie obowiązuje dla właściciela działki oraz dla jej wieczystego użytkownika.

Jak uniknąć opłaty za wydanie WZ?

Czyli szybka odpowiedź na pytanie jak uniknąć opłaty za wydanie WZ: poproś właściciela działki o złożenie wniosku o WZ.

Jeśli więc interesuje nas jakaś działka i po jej sprawdzeniu wiemy już, że chcemy ją kupić i chcemy mieć przed zakupem Warunki Zabudowy (jeśli nie ma MPZP), to prosimy właściciela aby o nie wystąpił. Kwestia dogadania co ma się we wniosku znaleźć, czyli jakie Warunki Zabudowy chcemy uzyskać. Właściciel we wniosku może uwzględnić nasze życzenia i wtedy mamy już Warunki Zabudowy wydane pod siebie.
Ale tu czerwona lampka. Zawsze trzeba wcześniej przeanalizować, jakie są w ogóle WZ możliwe do uzyskania dla danej działki. Czyli najlepiej zrobić po prostu analizę możliwości zabudowy.

warunki zabudowy koszt

Pełnomocnictwo

Jeśli właściciel działki mówi, że nie ma czasu się wnioskiem o WZ zajmować albo, że nie wie jak to zrobić, to może udzielić nam pełnomocnictwa na staranie się o wydanie WZ. Opłata za pełnomocnictwo wynosi obecnie 17 zł. Ale uwaga: w przypadku udzielenia pełnomocnictwa wszelka korespondencja związana z postępowaniem przychodzi adres taki, jaki podamy we wniosku. Jeśli podamy swój adres, to właściciel działki nie jest już powiadamiany o postępowaniu.

Argument dla właściciela dlaczego warto mieć WZ

A jak przekonać właściciela, że warto mieć WZ? Mam dla was argunemt nie do zbicia, który możecie właścicielowi zaserwować. Nawet jeśli my nie kupimy działki, to dla niego też będzie korzystniej, jeśli WZ będzie miał, bo jednak jest to często argument na tak dla zakupu przez kolejne osoby. Coraz więcej osób zwraca na to uwagę i ja też zachęcam do tego, aby WZ przed zakupem mieć, jesli nie ma MPZP.

ile trzeba zapłacić za warunki zabudowy

Przeniesienie Warunków Zabudowy

A jeśli już działkę kupimy, to WZ możemy przepisać na nas. Wystarczy złożyć w urzędzie gminy lub urzędzie miasta lub urzędzie wojewódzkim wniosek o przeniesienie Warunków Zabudowy wraz z odpowiednimi oświadczeniami stron. Na dziś, czyli luty 2021 wniosek taki jest wolny od opłaty dla budownictwa mieszkaniowego, a takie pewnie najczęściej będzie nas interesowało.

Mam nadzieję, że skorzystacie z mojej podpowiadajki jak uniknąć opłaty w szalonej kwocie 598 zł za wydanie Warunków Zabudowy. Jeśli wam się udało, to dajcie znać tu na dole w komentarzu. Dajcie też znać czy taka formuła 'szybkie pytanie, szybka odpowiedź’ się wam podoba.

Jeśli macie problem z wypełnieniem wniosku o wydanie WZ albo nie wiecie co w nim wpisać, to napisałam poradnik jak to zrobić i jakie dokumenty będą wam do tego potrzebne: Jak wypełnić wniosek o Warunki Zabudowy krok po kroku.

A jeśli macie pytania w tematach okołodziałkowych, to napiszcie do mnie tu lub wpadajcie na grupę na FB Działka bez Tajemnic, tam staram się odpowiedzieć na każde wasze pytanie, a jeśli nie jestem w stanie, to dosyłam was w odpowiednie miejsce.

A teraz uśmiechnij się :) Miłego dzionka!

ile kosztuje wydanie warunków zabudowy

Napisz komentarz