Jak przenieść czyli przepisać Warunki Zabudowy na siebie?

jak przenieść warunki zabudowy

Dziś chciałam wam opowiedzieć o przeniesieniu czyli przepisaniu Warunków Zabudowy na nas jako nowych właścicieli działki.

’Kupiłam działkę z wydanymi WZ, ale są one na poprzedniego właściciela. Czy mogę je wykorzystać?’

Szybka odpowiedź: tak, możesz.

Co sprawdzić przed przeniesieniem decyzji o Warunkach Zabudowy?

Natomiast pierwsze co trzeba sprawdzić to czy WZ takie jak są wydane nam odpowiadają. Czy pokrywają się z tym, co chcemy na działce zrobić i wybudować?

Jeśli nie, to mamy dwie opcje.

1.Pierwsza opcja jest taka, że składamy nowy wniosek o nowe Warunki Zabudowy. Ale tu czerwona lampka – najpierw trzeba upewnić się, czy nowe WZ dostaniemy – najczęściej tak, ale życie lubi płatać figle, a urzędy jeszcze bardziej. Czasem zmienią się w międzyczasie przepisy, czasem zmieni się otoczenie lub inne warunki i może być problem.

2. Albo – druga opcja – składamy wniosek o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy.

Jeśli stare WZ nam odpowiadają, to możemy je przenieść na siebie.

przeniesienie warunków zabudowy

Jak przenieść decyzję o Warunkach Zabudowy na siebie?

Jak i gdzie to zrobić?

Wniosek o przeniesienie decyzji o WZ składamy osobiście lub online w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta lub też w urzędzie wojewódzkim.

We wniosku wystarczy wpisać dane decyzji o WZ, czego ta decyzja dotyczy, a także adres naszej już działki. No i musimy podpisać się pod oświadczeniem, że odpowiadają nam wydane Warunki Zabudowy.
Do wniosku należy dołączyć zgodę poprzedniego właściciela działki na to, aby WZ wydane na niego zostały przeniesione na nas. Najlepiej zadbać o to już na etapie podpisywania umowy kupna sprzedaży, żeby nie ganiać za – byłym już ;) – właścicielem po Kanarach, na które wyjedzie za pieniążki ze sprzedanej nam działki ;)

Opłata za przeniesienie WZ nie jest pobierana w przypadku budownictwa mieszkaniowego.

Wydanie decyzji nie powinno trwać dłużej niż miesiąc – teoretycznie oczywiście.

tulipany

Jeśli masz wątpliwości jak taki wniosek wypełnić, to zobacz wzór wniosku o przeniesienie decyzji o WZ oraz instrukcję i przykład jak go wypełnić. To taka mała ściąga dla ciebie ode mnie w prezencie całkowicie za darmo :)

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie już wiedzieli, jak przenieść WZ na siebie. Dajcie znać w komentarzu tu na dole, czy się udało i ile czasu na decyzję czekaliście.

A jeśli macie jakiekolwiek pytania czy to o poszukiwanie i zakup działki czy o to, co obić już po zakupie, to napiszcie do mnie albo wpadajcie na grupę na FB Działka bez Tajemnic – tam staram się na wszystkie wasze pytania odpowiadać, a jeśli nie jestem w stanie to odsyłam was w odpowiednie miejsce.

A teraz uśmiechnij się :) Miłego dzionka!

jak przenieść warunki zabudowy

Napisz komentarz