wniosek o przeniesienie warunków zabudowy 02

Jak wypełnić wniosek o przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy?

Kupiłeś wymarzoną działkę? Masz Warunki Zabudowy wydane na poprzedniego właściciela działki i chcesz je przenieść (przepisać) na siebie? Dzis pokażę ci jak wypełnić wniosek o przeniesienie decyzji o WZ oraz jak i gdzie go złożyć.

Jak wygląda wniosek o przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy?

Poniżej zobaczysz, jak wygląda oficjalny wzór wniosku o przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy. To raptem półtorej strony A4 :)

wniosek o przeniesienie warunków zabudowy 01
wniosek o przeniesienie warunków zabudowy 02
wniosek o przeniesienie warunków zabudowy 03

Jeśli chcesz, to możesz pobrać go tu:

wniosek o przeniesienie WZ word
Wniosek o przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy DOC

wniosek o przeniesienie WZ pdf
Wniosek o przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy PDF

Jak wypełnić wniosek o przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy?

Najlepiej od początku do końca ;) No ale żarty na bok, bo chciałam wam pokazać jak krok po kroku wypełnić wniosek o przeniesienie Warunków Zabudowy i co tam w ogóle wpisać.
No to jedziemy :)

Na górze po lewej stronie, jak to w pismach urzędowych, wpisujemy swoje dane: imię i nazwisko oraz adres. Jeśli chcemy, to można podać też numer telefonu, zdarza się, że urzędnik zechce skorzystać, choć teraz raczej już wszystko wysyłane jest na piśmie, żeby mieli podkładkę w razie czego ;)

Poniżej mamy miejsce na dane pełnomocnika, jeśli takowego do załatwienia danej sprawy ustanowiliśmy. Czyli osoby, która może za nas załatwić tą sprawę, jeśli sami nie mamy czasu lub chęci. Opłata za pełnomocnictwo wynosi na tą chwilę 17 zł. A jeśli pełnomocnika nie mamy, bo wolimy mieć kontrolę nad tym, co się dzieje (jak ja), to zostawiamy tam kreseczki.

Po prawej stronie na górze mamy miejsce i datę wypełnienia wniosku – na tym nie będę się skupiać, OK? ;)

Poniżej wpisujemy do kogo adresujemy nasze pismo, czyli np. Wójt gminy Koszkowa lub Prezydent Miasta Poznania. I poniżej adres urzędu, czyli organu właściwego do złożenia wniosku.
Generalnie dobrze jest trzymać się zasady, że pismo o przeniesienie Warunków Zabudowy kierujemy do urzędu, który pierwotnie je wydał.

No i teraz właściwy wniosek: najpierw przepisujemy dane z wydanej decyzji o Warunkach Zabudowy, czyli jej numer (tej decyzji znaczy się), znak sprawy (czyli taki urzędniczy numer sprawy, jeśli go mamy), datę wydania WZ. I dalej piszemy na czym miała polegać inwestycja, dla której WZ zostały wydane – tu nie ma miejsca na kreatywność ;) Piszemy po prostu dokładnie to, co widnieje w starej decyzji. Tak na wszelki wypadek, aby nie dać urzędnikowi pretekstu do jakiechkolwiek niejasności w tym temacie ;)

Poniżej jest miejsce na adres 'zamierzenia inwestycyjnego’, czyli po ludzku mówiąc adres działki, dla której WZ zostały wydane. A ponieważ nie każda działka ma ustalony adres, no i żeby wykluczyć pomyłki (no ale że jak, da się pomylić działki? No da się, da ;) ) to dalej musimy jeszcze wpisać numer ewidencyjny działki (lub numery działek, jeśli WZ tak zostały wydane).

A żeby jeszcze bardziej uściślić działkę (żeby już nie było żadnych wątpliwości), to piszemy jeszcze obręb i arkusz mapy. Ten drugi nie zawsze łatwo zdobędziemy, więc możemy zostawić tu puste miejsce. Skąd wziąć obręb i arkusz mapy dla działki? Napisałam o tym osobny artykuł, bo te dwie rzeczy często są potrzebne w urzędniczych pismach.

I na koniec tego jakże długaśnego i trudnego wniosku wypełniamy oświadczenie, że na pewno na sto procent pasują nam wydane Warunki Zabudowy i przyjmujemy je bez zastrzeżeń, ze wszystkimi tego konsekwencjami ;) Dane znów wpisujemy z decyzji o WZ jak wyżej, czyli datę ich wydania, numer decyzji, znak sprawy w urzędzie, no i tego kto je wydał.

A na sam samiuśki koniec podpisujemy się zamaszyście pod wnioskiem ;) My lub pełnomocnik, jeśli takowego ustanowiliśmy.

Co załączyć do wniosku o przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy?

Do wniosku musimy załączyć oświadczenie osoby, na którą zostały Warunki Zabudowy wydane, o tym, że zgadza się ona, żeby te wydane Warunki Zabudowy przenieść na nas.

Poniżej zobaczysz jak wygląda takie oświadczenie.

oświadczenie strony o przeniesieniu WZ

Jeśli chcesz, to możesz pobrać je tu:

wniosek o przeniesienie WZ word
Zgoda na przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy DOC

oświadczenie strony o przeniesieniu WZ pdf
Zgoda na przeniesienie decyzji o Warunkach Zabudowy PDF

Jak je wypełnić?

W miejscu Ja (…) wpisujemy imię i nazwisko lub nazwę osoby, na którą decyzja o Warunkach Zabudowy została wydana – tak jak widnieje w decyzji.

Dalej przepisujemy dane decyzji, czyli jej:
– numer, np. 312/2019,
– dzień wydania, np. 25.03.2019,
– przez kogo decyzja została wydana, np. Wójt gminy Koszkowa
– czego dotyczy inwestycja, np. Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z wolnostojącym budynkiem gospodarczym.

W miejscu na rzecz (…) wpisujemy imię i nazwisko lub nazwę osoby, na którą decyzja o Warunkach Zabudowy ma zostać przeniesiona.

Na samym dole podpisuje się osoba, dla której Warunki Zabudowy zostały wydane, bo w końcu to ta osoba ma się zgodzić.

Generalnie przepisujemy tu w odpowiednie miejsca to, co widnieje w wydanych Warunkach Zabudowy. Kropka w kropkę – wiecie, znów, żeby urzędnik wiedział jaką decyzję ma przenieść i tak, aby nie dawać mu pola do popisu do wymyślania nieścisłości ;)

Jak i gdzie złożyć wniosek o przeniesienie Warunków Zabudowy?

Wniosek można złożyć osobiśce lub listownie w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta lub w urzędzie wojewódzkim – zawsze w tym urzędzie, który wydał decyzję.

A ile za to zapłacę i jak długo muszę czekać?

Dobra wiadomość jest taka, że za wydanie decyzji o przeniesieniu Warunków Zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego opłata nie jest pobierana :)

Na wydanie decyzji teoretycznie czeka się miesiąc. A w praktyce bywa z tym różnie.

Mam nadzieję, że moja podpowiadajka o tym jak krok po kroku wypełnić wniosek o przeniesienie Warunków Zabudowy się wam przydała. Dajcie znać w komentarzu tu na dole, komu się udało otrzymać decyzję i w jakim czasie. I że wypełnienie wniosku z Alicją z Krainy Działek nie było takie straszne, jak się na początku wydawało ;)

A teraz uśmiechnij się i idź zanieść wniosek do urzędu :)

PS. W nagrodę za przetrwanie tych urzędowo wnioskowych perypetii i zgrabne wypełnienie wniosku, no i żebyście nie marudzili, że takie wnioski to nuda, mam dla was piękne fotki tulipanowych pól, z Krainy Tulipanów znajdującej się w na Pojezierzu Sierakowskim :)

Napisz komentarz