Jak wypełnić wniosek o zmianę Warunków Zabudowy?

wniosek o zmiane warunków zabudowy 02

Masz Warunki Zabudowy wydane dla towjej działki, ale nie do końca ci one pasują? Lub nie pasują w ogóle, bo koncepcja zabudowy się zmieniła? Albo starał się o nie poprzedni właściciel działki, a teraz chcesz na działe zbudować jednak coś innego? Chcesz zmienić Warunki Zabudowy? Dzis pokażę ci jak wypełnić wniosek o zmianę decyzji o WZ oraz jak i gdzie go złożyć.

Jak wygląda wniosek o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy?

Poniżej zobaczysz, jak wygląda oficjalny wzór wniosku o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy. To niecałe dwie strony A4 :)

wniosek o zmiane warunków zabudowy 01
wniosek o zmiane warunków zabudowy 02
wniosek o zmiane warunków zabudowy 03
wniosek o zmiane warunków zabudowy 04

Jeśli chcesz, to możesz pobrać go tu:

wniosek o zmiane decyzji o WZ doc
Wniosek o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy DOC

wniosek o zmiane decyzji o WZ pdf
Wniosek o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy PDF

Jak wypełnić wniosek o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy?

Najlepiej od początku do końca ;) No ale żarty na bok, bo chciałam wam pokazać jak krok po kroku wypełnić wniosek o zmianę Warunków Zabudowy i co tam w ogóle wpisać.
No to jedziemy :)

Na górze po lewej stronie, jak to w pismach urzędowych, wpisujemy swoje dane: imię i nazwisko oraz adres. Jeśli chcemy, to można podać też numer telefonu, zdarza się, że urzędnik zechce skorzystać, choć teraz raczej już wszystko wysyłane jest na piśmie, żeby mieli podkładkę w razie czego ;)

Poniżej mamy miejsce na dane pełnomocnika, jeśli takowego do załatwienia danej sprawy ustanowiliśmy. Czyli osoby, która może za nas załatwić tą sprawę, jeśli sami nie mamy czasu lub chęci. Opłata za pełnomocnictwo wynosi na tą chwilę 17 zł. A jeśli pełnomocnika nie mamy, bo wolimy mieć kontrolę nad tym, co się dzieje (jak ja), to zostawiamy tam kreseczki.

Po prawej stronie na górze mamy miejsce i datę wypełnienia wniosku – na tym nie będę się skupiać, OK? ;)

Poniżej wpisujemy do kogo adresujemy nasze pismo, czyli np. Wójt gminy Koszkowa lub Prezydent Miasta Poznania. I poniżej adres urzędu, czyli organu właściwego do złożenia wniosku.
Generalnie dobrze jest trzymać się zasady, że pismo o przeniesienie Warunków Zabudowy kierujemy do urzędu, który pierwotnie je wydał.

No i teraz właściwy wniosek: najpierw przepisujemy dane z wydanej decyzji o Warunkach Zabudowy, czyli jej numer (tej decyzji znaczy się), znak sprawy (czyli taki urzędniczy numer sprawy, jeśli go mamy), datę wydania WZ. I dalej piszemy na czym miała polegać inwestycja, dla której WZ zostały wydane – tu nie ma miejsca na kreatywność ;) Piszemy po prostu dokładnie to, co widnieje w starej decyzji. Tak na wszelki wypadek, aby nie dać urzędnikowi pretekstu do jakiechkolwiek niejasności w tym temacie ;)

Poniżej jest miejsce na adres 'zamierzenia inwestycyjnego’, czyli po ludzku mówiąc adres działki, dla której WZ zostały wydane. A ponieważ nie każda działka ma ustalony adres, no i żeby wykluczyć pomyłki (no ale że jak, da się pomylić działki? No da się, da ;) ) to dalej musimy jeszcze wpisać numer ewidencyjny działki (lub numery działek, jeśli WZ tak zostały wydane).

A żeby jeszcze bardziej uściślić działkę (żeby już nie było żadnych wątpliwości), to piszemy jeszcze obręb i arkusz mapy. Ten drugi nie zawsze łatwo zdobędziemy, więc możemy zostawić tu puste miejsce. Skąd wziąć obręb i arkusz mapy dla działki? Napisałam o tym osobny artykuł, bo te dwie rzeczy często są potrzebne w urzędniczych pismach.

I na koniec tego jakże długaśnego i trudnego wniosku opisujemy, jakie zmiany chcemy w WZ wprowadzić. Najlepiej konkretnie, w punktach, tak, aby było to jak najbardziej czytelne dla urzędnika, który nasz wniosek będzie rozpatrywał. A jak to napisać? Patrzymy, co mamy w wydajej decyzji i co chcemy zmienić i to właśnie wpisujemy.
Czyli na przykład jeśli mamy w decyzji określony dach dwuspadowy o kącie nachylenia połaci 25 – 45 stopni, a zachciało się nam dachu płaskiego, to wpisujemy dach płaski. I tak dalej. Jeśli macie pytania, to piszcie śmiało.

A na sam samiuśki koniec podpisujemy się zamaszyście pod wnioskiem ;) My lub pełnomocnik, jeśli takowego ustanowiliśmy.

Co załączyć do wniosku o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy?

Do wniosku możemy załączyć zgody stron na zmianę decyzji o Warunkach Zaudowy. Nie jest to obowiązkowe, ale urząd przed wydaniem decyzji i tak będzie musiał wezwać strony aby wypowiedziały się co do proponowanych przez nas zmian (tak samo, jak przy ustalaniu WZ). Więc jeśli sami takowe zgody dostarczymy, to oszczędzimy czas, który byłby potrzebny na odebranie przez strony pism i czas na możliwość wypowiedzenia się. Stronami zazwyczaj są wszyscy sąsiedzi, czyli właściciele działek graniczących z naszą działką.

Poniżej zobaczysz jak wygląda wzór takiego oświadczenia.

oświadczenie strony o zgodzie na zmianę WZ

Jeśli chcesz, to możesz pobrać je tu:

oświadczenie strony o zgodzie na zmianę WZ doc
Zgoda na zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy DOC

oświadczenie strony o zgodzie na zmianę WZ pdf
Zgoda na zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy PDF

Jak je wypełnić?

W miejscu Ja (…) wpisujemy imię i nazwisko lub nazwę osoby, która zgadza się na zmianę WZ.

Dalej przepisujemy dane decyzji, czyli jej:
– znak, czyli oznaczenie urzędu dla danej sprawy, np. WZ.421.23.2020
– dzień wydania, np. 25.03.2019,
– przez kogo decyzja została wydana, np. Wójt gminy Koszkowa.

W miejscu na rzecz (…) wpisujemy imię i nazwisko lub nazwę osoby, na którą decyzja o Warunkach Zabudowy została wydana.

Na samym dole podpisuje się osoba, ktora zgadza się na zmianę WZ.

Generalnie przepisujemy tu w odpowiednie miejsca to, co widnieje w wydanych Warunkach Zabudowy. Kropka w kropkę – wiecie, znów, żeby urzędnik wiedział jaką decyzję ma przenieść i tak, aby nie dawać mu pola do popisu do wymyślania nieścisłości ;)

Jak i gdzie złożyć wniosek o zmianę Warunków Zabudowy?

Wniosek można złożyć osobiśce lub online albo listownie w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta lub w urzędzie wojewódzkim – zawsze w tym urzędzie, który wydał decyzję.

A ile za to zapłacę i jak długo muszę czekać?

Dobra wiadomość jest taka, że za wydanie decyzji o przeniesieniu Warunków Zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego opłata nie jest pobierana :)

Na wydanie decyzji teoretycznie czeka się miesiąc. A w praktyce bywa z tym różnie.

Czy urząd może mi odmówić zmiany WZ?

Tak, może. W jakiej sytuacji?

Gdy nasza wnioskowana zmiana wykracza poza warunki uzgodnione w tak zwanej analizie urbanistycznej dla danego obszaru. A więc mówiąc po ludzku wtedy, gdy wprowadzamy jakieś istotne zmiany, na przykład chcemy mieć całkiem inny budynek, albo budynek o innym przeznaczaniu. Albo gdy zażyczymy sobie coś, na co i tak nie dostalibyśmy zgody występując o nowe Warunki Zabudowy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy twoja zmiana będzie możliwa do uwzględnienia przez urząd, to warto zdecydować się na wykonanie analizy możliwości zabudowy działki przed złożeniem wniosku o zmianę WZ.

Mam nadzieję, że moja ściąga o tym jak krok po kroku wypełnić wniosek o zmianę Warunków Zabudowy się wam przydała. Dajcie znać w komentarzu na dole, komu się udało otrzymać decyzję i w jakim czasie. I że wypełnienie wniosku z Alicją z Krainy Działek nie było takie straszne, jak się na początku wydawało ;)

A teraz uśmiechnij się i idź zanieść wniosek do urzędu :)

PS. W nagrodę za przetrwanie tych urzędowo wnioskowych perypetii i zgrabne wypełnienie wniosku, no i żebyście nie marudzili, że takie wnioski to nuda, mam dla was piękne fotki tulipanowych pól, z Krainy Tulipanów znajdującej się w na Pojezierzu Sierakowskim :)

Napisz komentarz