kiedy mpzp a kiedy wz

Kiedy MPZP a kiedy WZ?

Dziś chciałabym wytłumaczyć wam na czym polega różnica miedzy Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego – MPZP i Warunkami Zabudowy, czyli WZ, bo wciąż jeszcze często się to myli. Kiedy stosujemy MPZP, a kiedy WZ? I czy musimy mieć WZ gdy mamy MPZP? I czy do zakupu działki niezbędne są Warunki Zabudowy?

Mam na oku fajną działkę. Działka ma MPZP, ale nie ma WZ. Czy muszę mieć WZ przed zakupem?

Szybka odpowiedź: nie, nie musisz.

MPZP, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i Warunki Zabudowy to są dwie odrębne rzeczy.

kiedy mpzp

Gdy istnieje MPZP

Jeśli interesuje was jakaś działka i ma ona MPZP (czyli dla obszaru, na którym znajduje się działka został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego), to nie musicie się martwić Warunkami Zabudowy, bo one nie będą już potrzebne. MPZP załatwia sprawę całkowicie.

Jeśli został uchwalony MPZP to w nim już są zapisane wszystkie potrzebne informacje, a więc jakie rodzaje działek są na obszarze, który MPZP obejmuje, jakie są tam rodzaje dróg, jaką działką jest twoja działka, co można na niej wybudować, a czasem nawet jaki płot można zrobić czy jaki jest dopuszczalny kolor dachu. Tu są wszystkie informacje, które będą nam potrzebne, abyśmy wiedzieli, jaki dom można na działce wybudować.

Czyli jeśli mamy MPZP to koniec tematu.

kiedy wz

A jeśli nie ma MPZP?

Natomiast w Polsce wciąż jest wiele obszarów, dla których MPZP nie zostały jeszcze uchwalone i wtedy pierwsze, co musimy zrobić to wystąpić z wnioskiem o wydanie Warunków Zabudowy.

WZ to taki mini MPZP – wydany dla jednej konkretnej działki. Czyli w WZ będą podobne informacje jak w MPZP o tym, co możemy na działce zrobić czy wybudować. Czasem także łącznie z określeniem dopuszczalnego koloru dachu.
Natomiast przeznaczenie działki jest zawarte w Ewidencji Gruntów. O tym też będę jeszcze pisać.

kiedy potrzebna są warunki zabudowy

Kiedy MPZP a kiedy WZ?

Czyli podsumowując: jeśli jest MPZP to nie przejmujemy się WZ, a jeśli MPZP nie ma, to wtedy musimy mieć WZ aby ruszać dalej z budową np. wymarzonego domu.

Natomiast WZ nie są wcale niezbędne aby działkę kupić. Ale tu czerwona lampka, bo jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy na działce będziemy mogli wybudować nasz wymarzony dom, to lepiej jednak WZ przed zakupem w ręce mieć. A kiedy mieć wątpliwości? O tym będę więcej pisać, bo temat jest bardzo bardzo ważny.

jeśli jest mpzp

Chcesz wiedzieć więcej o MPZP i WZ?

Jeśli chcesz dowpiedzieć się więcej co to jest MPZP, po co ci on, co w nim znajdziesz i jak się może przydać do uzyskania informacji o wymarzonej działce, to napisałam mini ebook Wszystko, co musisz wiedzieć o MPZP.

A jeśli potrzebujesz więcej informacji o WZ: co to jest, po co ci one, co z nich możesz wyczytać i kiedy lepiej je mieć, a także najważniejsze: jak je zastosowac dla twojej wymarzonej działki, to także napisałam o tym ebook ’Wszystko, co musisz wiedzieć o WZ.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam wam różnicę kiedy stosujemy MPZP, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a kiedy WZ, czyli Warunki Zabudowy. Dajcie znać tu pod spodem, czy taka forma szybkie pytanie szybka odpowiedź się wam podoba.

Jeśli macie jakieś pytania związane z MPZP, z WZ, z zakupem działki lub jej poszukiwaniami, lub ogólnie z nieruchomościami gruntowymi, to piszcie do mnie tu lub na grupie na Facebooku Działka bez Tajemnic.

A teraz uśmiech poproszę :) Miłego dzionka!

kiedy mpzp a kiedy wz

Napisz komentarz