Znajdź szybko obręb ewidencyjny działki

Gdzie znaleźć obręb ewidencyjny i arkusz mapy działki

Wypełniasz wniosek do urzędu, a tam trzeba uzupełnić obręb ewidencyjny działki. A żeby było mało, to jeszcze chcą arkusz mapy. I myślisz sobie: skąd mam te dane wziąć, przecież przy zakupie działki nikt mi tego nie podawał.

Nie martw się, arkusz mapy i obręb ewidencyjny łatwo jest znaleźć. A jak już znajdziesz i sobie zapiszesz, to robota z głowy – szansa, że te numery się zmienią, jest nikła ;)

A więc do dzieła.

Jak i gdzie znaleźć obręb ewidencyjny działki?

Wchodzimy na stronę nazwa_gminy.e-mapa.net. Jeśli nie wiemy jak znaleźć mapę naszej gminy (problem może być z miejscowościami dwuczłonowymi na przykład), to najprościej poprosić wujka google o pomoc. W wyszukiwarkę wpisujemy nazwę naszej gminy oraz e-mapa.net i wujcio nam pomoże.

Można też po prostu wpisać adres e-mapa.net i wtedy wyświetli nam się mapa dla całej Polski, którą powiększamy sobie na interesujący nas obszar.

gdzie znaleźć obręb działki

Gdy już jesteśmy na stronie z mapą, szukamy na owej mapie naszej działki. Przybliżamy tak, aby było wygodnie i aby było widać budynki.

W górnym menu klikamy pierwszy symbol z lewej strony – takie trzy kwadraciki umieszczone jeden nad drugim. Gdy w niego klikniemy, rozwinie się nam menu boczne po lewej stronie.
Zjeżdżamy trochę w dół, żeby znaleźć zakładkę 'Powiat’, dla przykładu 'Powiat poznański’. Klikamy w plusik, aby rozwinąć dalsze zakładki. I tam znajdziemy zakładkę 'Mapa ewidencyjna’. Upewniamy się, że jest ona zaznaczona, bo bez tego nie wyświetlą nam się informacje, których poszukujemy.

W górnym poziomym menu klikamy literkę i, czyli informacja o obiekcie.

gdzie znaleźć obręb działki

Następnie klikamy na naszą działkę. Otworzy się małe okienko z informacjami o działce.

Klikamy w zakładkę 'Mapa ewidencyjna’, a tam znajdziemy między innymi obręb. Obręb czasem będzie składał się z numerów, czasem po prostu będzie to nazwa miejscowości.

Identyfikator działki

W tych informacjach znajdziesz też na górze pełny identyfikator działki. Zauważ, że obręb ewidencyjny jest jego częścią i również w ten sposób można numer obrębu odczytać.

gdzie znaleźć arkusz mapy

No ale jak numer obrębu odczytać?

Skąd mam wiedzieć, które to cyferki? Już tłumaczę.

Na przykład na powyższym obrazku nazwa obrębu to Bytyń. My jednak do wniosku do urzędu potrzebujemy jego numer, który składa się z czterech cyfr. Sprawdzamy, że identyfikator działki to 302403_2.0901.117/42. Numer obrębu to te pogrubione cyfry: 302403_2.0901.117/42, a więc 0901.

Cyferki 117/42 w powyższym przykładzie oznaczają po prostu numer działki.

Obawiasz się, że pogubisz się w cyferkach? Nie martw się, struktura identyfikatora działki jest najczęściej zawsze taka sama. A więc w każdym przypadku jeśli odczytasz te właśnie pogrubione cyfry, to będzie to numer obrębu działki :)

Poniżej jeszcze kilka przykładów.

Identyfikator działki nr. 86: 302107_5.0816.86, a więc numer obrębu to 0816.
Identyfikator działki nr. 327/2: 301401_5.0101.327/2, a więc numer obrębu to 0101.
Identyfikator działki nr. 197: 326101_1.0023.197, a więc numer obrębu to 0023.

Wiesz już o co chodzi? Jeśli masz wątpliwości, to śmiało zapytaj w komentarzu.
A jeśli wiesz, to spróbuj zidentyfikować nazwę i numer obrębu tych działek:

Znajdź numer obrębu działki

Powiększ powyższy obrazek i przyjrzyj się nazwom miejscowości ;)

Zauważ, że nie każda gmina udostępnia nazwy obrębów. Na pierwszym obrazku mamy gminę, gdzie nie da się włączyć warstwy z nazwami obrębów. A więc nadal nie wiemy jak się nazywa obręb, w którym jest położona wieś Psi Koniec ;) Ale wiemy już przecież, jak znaleźć numer obrębu, w którym są położone działki położone w Psim Końcu.

A co jeśli nie mogę znaleźć mojej działki bezpośrednio na mapie?

Jeśli nie wiemy gdzie leży nasza działka, można znaleźć ją po numerze lub adresie. Albo po współrzędnych – jak kto woli ;)

Zostajemy na stronie nazwa_gminy.e-mapa.net. W górnym menu, całkiem po prawej stronie mamy wyszukiwarkę. Gdy w nią klikniemy, rozwinie się dodatkowe menu.

Klikamy zakładkę 'Działki’. Poniżej widać rozwijane menu 'Obręb’. Gdy tam klikniemy, to rozwinie się nam spis wszystkich nazw obrębów w danej gminie. Wybieramy właściwy obręb i wpisujemy numer działki (arkuszem się nie przejmujemy). Klikamy szukaj i jeśli wpisaliśmy właściwy numer działki, to mapa pokaże nam szukaną działkę.

gdzie znaleźć obręb i arkusz mapy

Dalsze kroki jak wyżej :)

Czasem zdarza się, że w systemie e-mapa.net nie ma granic pomiędzy działkami i budynków, a tym samym nie znajdziemy danych ewidencyjnych. Wtedy można posłużyć się po prostu mapą geoportalu mapy.geoportal.gov.pl. Tam także po kliknięciu na daną działkę znajdziemy dane ewidencyjne.

Ja natomiast zdecydowanie bardziej wolę system e-mapa.net, bo jest on dla mnie po prostu bardziej przejrzysty i bardziej czytelny.

Jak i gdzie znaleźć arkusz mapy twojej działki?

Przede wszystkim nie zawsze arkusz mapy jest potrzebny. A nawet można powiedzieć, że w większości sytuacji nie jest on potrzebny w ogóle.

Arkusz mapy podawany jest w przypadku 'starszych’ działek, gdy numer działki został oznaczony z użyciem właśnie arkusza mapy.

W szczególnych przypadkach, gdy w danym obrębie ewidencyjnym istnieją dwie działki o takim samym numerze ewidencyjnym, arkusz mapy pozwala odróżnić która działka jest która.

Jak zatem go znaleźć?

Znów przechodzimy do serwisu e-mapa.net, dokładnie jak powyżej, szukamy naszej działki i klikamy po informacje o obiekcie w zakładce 'Mapa ewidencyjna’. Dla niektórych działek identyfikator działki wygląda tak:

306401_2.0012.AR_02.532/2

I tu, tak samo jak w poprzednich przykładach cyferki 0012 to obręb ewidencyjny. AR_02 oznacza arkusz mapy.

A więc jeśli we wniosku do urzędu jest miejsce na arkusz mapy, to w tym przypadku wpiszemy 02. Jeśli dla działki arkusz mapy nie jest podany, wpisujemy kreskę i tyle.

A tak bardziej oficjalnie?

A gdybyście potrzebowali oficjalnych informacji (na przykład na papierze z pieczatką urzędową), to trzeba udać się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej po wypis z ewidencji gruntów. Na wypisie znajdziemy obręb ewidencyjny – zarówno nazwę, jak i numer, a także arkusz mapy dla naszej działki.

Do czego arkusz mapy i obręb ewidencyjny są w ogóle potrzebne?

Ano do tego, aby bez pomyłki zidentyfikować naszą działkę. Owszem, można to zrobić po numerze działki i adresie w danej gminie. No ale zdarza się, że działka nie ma jeszcze adresu, albo przyporządkowanego numeru na danej ulicy. Wtedy jakoś trzeba ją od innych odróżnić.

I do tego służy właśnie identyfikator działki, w którym zawarty jest obręb ewidencyjny działki i niekiedy arkusz mapy.

Gdy składamy jakikolwiek wniosek związany z naszą działką, to urzędnik musi wiedzieć jakiej działki ten wniosek dotyczy. I aby wyeliminować ewentualne niejasności lub uniknąć pomyłki na niektórych wnioskach jest miejsce na wpisanie również obrębu i arkusza mapy dla naszej działki.

Napisz w komentarzu, czy udało ci się znaleźć numer obrębu ewidencyjnego twojej działki :) I czy ma ona także określony numer arkusza mapy. A jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało pisz w komentarzu.

I uśmiechnij się! :)

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2016 r., poz. 1034, z późn. zm.)

Alicja z Krainy Działek

Napisz komentarz