Od dziś zmiana opłaty za wydanie warunków zabudowy

zmiana opłaty za wydanie warunków zabudowy

Dawno dawno temu… a właściwie do wczoraj, gdy spodobała się tobie jakaś działka, dla której nie było Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mogłeś złożyć wniosek o Warunki Zabudowy i urząd gminy wydawał je bez opłaty. Dotyczyło to budownictwa mieszkalnego, czyli naszych wymarzonych domów.
Niestety ta piękna bajka dziś właśnie się zakończyła. Od dziś (czyli 24.07.2020), gdy chcemy aby urząd gminy wydał nam Warunki Zabudowy musimy uiścić opłatę w wysokości aż 598 zł. Nie jest to mała kwota, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wymarzonej działki, a nawet jeśli ich nie mamy, to lepiej jest warunki zabudowy mieć w ręce przed zakupem.
Dobra wiadomość jest taka, że nadal, nawet nie będąc właścicielem działki, możemy o warunki zabudowy wystąpić.

pole z warunkami zabudowy

Jak nie zapłacić za wydanie Warunków Zabudowy?

Czy jest jakiś sposób aby tej opłaty uniknąć? Owszem, jest. Opłata nie dotyczy właściciela działki lub jej wieczystego użytkownika.
Co to oznacza?
Ano to, że jeśli chcemy uniknąć opłaty za wydanie warunków zabudowy, to najlepiej poprosić o nie właściciela działki. Właściciel działki składa wniosek w swoim imieniu i wtedy żadna opłata za wydanie warunków zabudowy nie jest pobierana. A po zakupie będziemy mogli warunki zabudowy przepisać na siebie (koszt na chwilę pisania artykułu – luty 2021 – wynosi 56 zł).
Oczywiście w takiej sytuacji najlepiej jeśli podpowiemy właścicielowi działki na jakich warunkach zabudowy nam zależy, aby uwzględnił on nasze życzenia we wniosku. A nawet jeśli ich nie uwzględni, to po zakupie działki będziemy mogli złożyć nowy wniosek o wydane warunków zabudowy, już jako nowi właściciele, czyli bez opłaty.

droga polna

Druga możliwość

Jest jeszcze inna możliwość, dzięki której możesz uniknąć opłaty za wydanie warunków zabudowy. Możesz poprosić właściciela działki aby ustanowił cię pełnomocnikiem do złożenia wniosku (koszt 17 zł). Wtedy to ty, w imieniu właściciela składasz wniosek z warunkami jakie tobie pasują, a urząd gminy przesyła wydaną decyzje na twój adres.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach zabudowy, kiedy musisz je złożyć, jakie dokumenty są do tego potrzebne, ile są ważne i o innych ważnych (a nawet ważniejszych) rzeczach z tym tematem związanych, to poczytaj więcej o WZ w moim kompletnym przewodniku 'Wszystko co musisz wiedzieć o warunkach zabudowy’.
A jeśli masz jakieś pytania związane z opłatami za wydanie warunków zabudowy, to zadaj je pod tym postem.

Uśmiechnij się :)
Alicja z Krainy Działek

zmiana opłaty za wydanie wz

Napisz komentarz