Jak zmienić warunki zabudowy, aby móc wybudować wymarzony dom

Jak zmienić Warunki Zabudowy?

Dziś na tapetę bierzemy temat pod tytułem jak zmienić Warunki Zabudowy.

Kupiliśmy działkę, która ma warunki zabudowy. Teraz chcemy się budować, projekt już wybrany. W urzędzie powiedziano nam, że takiego domu na działce nie wybudujemy, bo projekt nie jest zgodny z wydanymi warunkami zabudowy. Czy warunki zabudowy możemy zmienić? Jak to zrobić?
O tym, czy Warunki Zabudowy można zmienić, pisałam w poprzednim artykule, a dziś napiszę wam jak to formalnie zrobić.

Kto może zmienić Warunki Zabudowy?

Przede wszystkim decyzja o Warunkach Zabudowy musi być wydana na nas. Jeśli dysponujemy decyzją wydaną na poprzedniego właściciela działki lub na inną osobę, to najpierw musimy przenieść ją na nas. Jak to zrobić, pisałam w tym artykule.

W takiej sytuacji warto rozważyć, czy nie będzie szybciej złożyć jednak wniosek o wydanie nowych Warunków Zabudowy. Zawsze jednak lepiej upewnić się, czy będzie to możliwe. Czasem zmieniają się przepisy albo warunki miejscowe i urząd nowej decyzji nam nie wyda.
Tak się stanie choćby w sytuacji, gdy w pobliżu (w roku 2021 do 1 km) stanie elektrownia wiatrowa. I nikt nie wysłucha naszego argumentu, że przecież dookoła naszej działki stoją już domy. Ustawa to ustawa.

Jeśli dopiero chcemy kupić działkę i chcemy się upewnić, czy zmiana Warunków Zabudowy na pewno będzie możliwa, to prosimy właściciela działki o wystąpienie o zmianę Warunków Zabudowy, albo prosimy go o pełnomocnictwo (koszt to 17 zł) i występujemy z wnioskiem w jego imieniu.

Jak zmienić warunki zabudowy, aby móc wybudować wymarzony dom

Jak zmienić Warunki Zabudowy?

Otóż najpierw musimy wypełnić wniosek o zmianę decyzji o Warunkach Zabudowy. Jak to zrobić napisałam w poprzednim artykule. Znajdziesz tam także wzór takiego wniosku oraz informacje o potrzebnych załącznikach i ich wzory.

Gdzie złożyć wniosek o zmianę WZ?

Wniosek o zmianie decyzji o WZ składamy osobiście lub online w urzędzie gminy lub miasta lub też w urzędzie wojewódzkim – tym, który wydał decyzję o Warunkach Zabudowy.

Ile zapłacimy za zmianę WZ?

Dobra wiadomość jest taka, że dla budownictwa mieszkaniowego opłata wynosi zero złotych. W innych przypadkach 10 zł :)

Kiedy dostaniemy decyzję?

Decyzja powinna zostać wydana w ciągu miesiąca. No ale jak to w życiu bywa, w niektórych urzędach można czekać dłużej, szczególnie jeśli są potrzebne dodatkowe uzgodnienia.

Aby przyspieszyć wydanie decyzji przez urząd warto (choć nie mamy takiego obowiązku) załączyć zgody sąsiadów na zmianę WZ. Bez tego urząd będzie musiał zaczekać aż wszystkie strony odbiorą listy z zawiadomieniem i nie wyrażą sprzeciwu. Wzór takiej zgody także znajdziesz we wspomnianym artykule.
Można też podwieźć sąsiada do urzędu, aby wyraził zgodę osobiście, no ale to jest pewnie trochę bardziej kłopotliwe. Chyba, że w drodze powrotnej zahaczymy o knajpę aby zgodę sąsiada uczcić ;)

Powodzenia!

Alicja z Krainy Działek

Napisz komentarz